Wybór pojemników do przechowywania żywności: szkło czy plastik?

w czym przechowywać żywność? Lodówka jest niezrównanym urządzeniem dla przechowywania żywności, ale nie wszystko można w lodówce przechowywać, a do tego umieszczenie rzeczy po prostu na półkach w lodówce może się skończyć raczej nieprzyjemnie.

W praktyce zawsze potrzebne są szklane lub plastikowe pojemniki, w których umieścimy naszą żywność przed odłożeniem ją do lodówki czy do szafki. Co będzie lepsze: szkło czy plastik?

Kilka podstaw. Zanim zastanowimy się dokładnie nad samymi materiałami, warto jest poświęcić trochę czasu sprawom ogólnym Pojemniki na żywność to bowiem produkty bardzo różnorodne i czasami nawet skomplikowane, których użyteczność będzie zależała od odpowiedniego wyboru. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o przestrzeni, jaką będą zajmowały. Pojemniki okrągłe bywają ładne, ale trudno je układać obok siebie czy na sobie. Najlepiej sprawdzają się prostokąty i kwadraty.Dobrze jest też, by były zakupione jako zestaw pojemników o równych wielkościach, które można włożyć jeden do drugiego, kiedy nie są używane. Oszczędność miejsca jest dzięki temu bardzo duża. Dodatkowo, dobrze jest dostosowywać wielkość pojemnika do ilości przechowywanego jedzenia, co po zakupie takiego zestawu nie będzie problemem. Istotne jest ponadto to, by pojemniki były przezroczyste. Jest to ważne, ponieważ bez otwierania pojemnika, co oznaczałoby wpuszczenie powietrza, wilgoci i bakterii, można sprawdzić, co znajduje się w pojemniku, a jeśli jest na nim dodatkowo podziałka, możemy sprawdzić nawet ilość tego czegoś. Wilgoć i powietrze dostaną się do pojemnika także wtedy, kiedy jest nieszczelny. Zazwyczaj potrzeba pojemników zwyczajnie szczelnych, a czasami dodatkowo zabezpieczonych, na przykład kiedy chcemy przechowywać i przenosić w nich płyny.

plastikowe pojemniki na żywność Kwestia materiału. Szkło i plastik są swoimi bliskimi substytutami. Oba materiały są całkiem wytrzymałe, nadają się do mycia w zmywarce, nie są brzydkie, mogą być przezroczyste i są odporne na ciepło, więc można chociażby włożyć je do mikrofalówki. Plastik nie będzie już jednak żaroodporny, ale za to szkło jest podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsza jest mimo wszystko kwestia zdrowia. Przez pewien czas plastik bardzo mocno dominował, ale wtedy odkryto szkodliwe działanie bisfenolu, toksycznego węglowodoru dostającego się do żywności przechowywanej w plastikowych pojemnikach. Tę truciznę już oczywiście zlikwidowano, ale dalej w plastiku mogą być substancje drażniące wywołujące reakcje niepożądane u niektórych alergików. Ryzyko jest małe, ale na pewno istnieje i tylko szkło daje nam pełne bezpieczeństwo. Warto na koniec dodać, że szklane pojemniki bardzo często posiadają dobrą prezencję, co w przypadku pojemników plastikowych raczej się nie zdarza. Daje to możliwość serwowania posiłków bezpośrednio w naczyniu, w którym były przechowywane i następnie podgrzane.